Ένας καταπληκτικός αγώνας έγινε στο κατάμεστο ΔΑΚ Κοζάνης ανάμεσα στους συμπολίτες Ηρακλή Κ και Διόσκουρους με τα νιάτα και το ταλέντο να περισσεύουν. Μεγάλη μάχη δόθηκε όμως και στην κερκίδα με τους φιλάθλους των 2 ομάδων να δημιουργούν μια καταπληκτική ατμόσφαιρα και τους blue horses των Διόσκουρων να δίνουν τον παλμό της νίκης. Αρκετά παιδιά των Ακαδημιών επίσης κατέβηκαν να δούνε και να διασκεδάσουν με το άθλημα που αγαπάνε.

Ο αγώνας λοιπόν είχε όλα τα συστατικά ενός ντέρμπι και στο ξεκίνημα πήραν προβάδισμα οι κυανόμαυροι με τους Στρωτό και Γκοβεδάρο να μην έχουν αντίπαλο μέχρι την στιγμή που ο Στρωτός βρέθηκε με 3 φάουλ και 1 Τ (διότι φάνηκε να ειρωνεύεται τον διαιτητή για το σφύριγμα.. αλλά ο Θανάσης είναι καταπληκτικό παιδί και σίγουρα φάνηκε έτσι η συμπεριφορά από την ένταση του αγώνα) στον πάγκο για να τον ξαναδούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 9-14. Το 2ο δεκάλεπτο έγινε η αντεπίθεση του Ηρακλή με τον Κωνσταντινίδη που ήταν ο καλύτερος παίκτης μαζί με τον Τοπάλη, να οδηγεί την ομάδα στην ανατροπή και το ημίχρονο να κλείνει στο 30-28.

Το 3ο δεκάλεπτο είχε πρωταγωνιστές τους Διόσκουρους όπου η γραμμή των ψηλών μας με τους Αθανασιάδη, Δήμου και Κωσταρελλόπουλο κέρδισε την μάχη της ρακέτας φιλοδωρόντας με πολλά και εντυπωσιακά φυστίκια (κοψίματα στην καθομιλουμένη) τους αντιπάλους με τις καταπληκτικές ασίστ του Στάκταρη και του Γκοβεδάρου η αναμέτρηση πήγε σε διψήφια διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με πίεση να ανατρέψουν την κατάσταση αλλά ένα τρίποντο μαχαιριά του Κωτούλα, ένα παλικαρίσιο καλάθι του Πλιάκη και τους Στάκταρη και Γκοβεδάρο να συνεχίζουν την ενορχήστρωση δεν άφησαν περιθώρια για κάτι καλύτερο. Η φάση της χρονιάς θα γινόταν όταν ο Κωσταρελλόπουλος πήγε να καρφώσει την μπάλα πάνω από τον αντίπαλό του αλλά η άτιμη δεν μπήκε στο καλάθι δίνοντας μόνο τις βολές στον Γιάννη. Το τελικό αποτέλεσμα 71-65 με τους Διόσκουρους να παίρνουν και την διαφορά του 1ου αγώνα ( 75-80) σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Πολλά Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια και την νίκη. Μια νίκη που έρχεται λίγο πριν τον εορτασμό των 20 χρόνων από την ίδρυση της ομάδας στις 24 Φεβρουαρίου στο Event Plaza όπου είστε όλοι καλεσμένοι.

Δείτε το φύλλο αγώνα:

Αποτελέσματα

Ομάδα1234TΚατάληξη
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ921132265Loss
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ1414232071Win

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R