Εν μέσω καύσωνα έγινε ο 1ος τελικός του αντρικού της ΕΚΑΣΔΥΜ όπου ο Ηρακλής έκανε το 1-0 μπροστά σε πλήθος κόσμου όπου έδειξαν την πίστη τους στο άθλημα, αγνόησαν την αποπνικτική ζέστη και κατέβηκαν να δούνε το άθλημα που αγαπάνε με κόσμιο τρόπο δημιουργώντας μια καταπληκτική ατμίσφαιρα. Όπως ξαναείπαμε αυτή την εποχή μπορείτε να δείτε τελικούς Α1, τελικούς ΝΒΑ και τελικούς ΕΚΑΣΔΥΜ και κάτι μου λέει ότι τα πρώτα 2 θα τελειώσουν νωρίτερα. Φυσικά οι πανελλήνιες τελείωσαν και πλέον έχουμε τις εξετάσεις του Πανεπιστημίου που συνεχίζονται παράλληλα με τους τελικούς δίνοντας έμφαση στο αναπτυξιακό πρόσημο των 2 ομάδων και στις θυσίες που πρέπει να κάνουν αυτά τα παιδιά. Στα του αγώνα πρέπει να πούμε ότι είδαμε ένα ντέρμπυ με πολλές εναλλαγές στο σκορ όπου την νίκη πήρε στις λεπτομέρειες η φιλοξενούμενη ομάδα.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο Ηρακλής Κοζάνης πήρε ένα ελάχιστο προβάδισμα με σκορ 16-14 επί των Διόσκουρων Κοζάνης, ενώ το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 37-37, με το σκορ να ταιριάζει απόλυτα στον τελικό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Διόσκουροι Κοζάνης μπήκανε πιο δυνατά στο ματς, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα 9 πόντων, αλλά ο Ηρακλής Κοζάνης έκανε την αντεπίθεσή του, προσπερνώντας και κλείνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ του στο 53-58!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε το καλύτερο μπάσκετ σε όλο το παιχνίδι, με πολλές μονομαχίες και διακυμάνσεις στο σκορ, με τον Ηρακλή Κοζάνης να κρατάει το υπέρ του προβάδισμά με το τελικό σκορ να δείχνει 75-79 με τους Διόσκουρους να χάνουν τις 2 κρισιμότερες βολές σε αντιαθλητικό φάουλ και να μην παίρνουν πόντο από αυτή την κατοχή.

Η Διοίκηση των Διόσκουρων βρίσκεται και θα βρίσκεται δίπλα σε αυτά τα παιδιά στην προσπάθεια που κάνουν και θα τους στηρίζει στις φετινές ατυχίες όπου 4 παίκτες της πεντάδας (Γκλιάνας, Κωσταρελόπουλος, Τσαουσίδης και Μανακίτσας) έχουν τεθεί εκτός από τραυματισμούς. Η ομάδα έχει το απαραίτητο βάθος και έχει αποδείξει ότι εμπιστεύεται όλους τους παίκτες. Πάμε στον επόμενο τελικό την Κυριακή στις 20.00. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους φιλάθλους που κατέβηκαν για να μας υποστηρίξουν και τους υποσχόμαστε ότι θα καταθέσουμε κάθε ικμάδα της δύναμης μας στο παρκέ.

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R