Ο 1ος τελικός στην έδρα του αντιπάλου ολοκληρώθηκε με την γηπεδούχο ομάδα να παίρνει την νίκη και το προβάδισμα στην σειρά με 1-0. Πριν μπούμε στα αγωνιστικά πρέπει να αναφέρουμε κάποια πράγματα για να απαντήσουμε και στην ανακοίνωση του Άργους. Πριν τον τελικό έγινε τεχνική σύσκεψη στα γραφεία της ΕΚΑΣΔΥΜ παρουσία των εκπροσώπων των 2 ομάδων, όπου συζητήθηκαν και συναποφασίστηκαν οι λεπτομέρειες των παιχνιδιών αφού έγινε η κλήρωση και προέκυψαν οι έδρες των αγώνων! Την παραμονή του αγώνα δεχτήκαμε πλήθος τηλεφωνημάτων από παράγοντες του Άργους για να αλλάξει η έδρα και να πάει στο Άργος!!! Απαντήσαμε πως θα ισχύσουν όσα συμφωνήθηκαν στην τεχνική σύσκεψη και πραγματικά γιατί δεν το ανέφεραν τότε ώστε να συζητηθεί ότι υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο? Μήπως δεν γνώριζαν ότι είχαν κάνει όλες τις ενέργειες για να βγει η άδεια και την περίμεναν? Και ποιο σκοπό εξυπηρετεί η ανακοίνωση του Άργους Ορεστικού ότι κάποιοι δεν ήθελαν να αλλάξει η έδρα αν όχι να πολώσει το κλίμα? Αφελείς δεν θέλουμε να χαρακτηριστούμε και για αυτό το αναφέρουμε.

Ο Πρόεδρος της ΕΚΑΣΔΥΜ, στην τεχνική σύσκεψη, προειδοποίησε ότι για το καλό του αθλήματος, πρέπει να ενημερώσουμε φίλαθλους και αθλητές να μην παρεκτραπούν, διότι σε προηγούμενο ημιτελικό είχαμε σοβαρά επεισόδια. Μετά το πέρας του παιχνιδιού, που καθόλη την διάρκεια του ακούσαμε πολλά κοσμητικά επίθετα, φίλαθλος του Άργους που εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο μαζί και με όλους τους υπόλοιπους φιλάθλους φυσικά για να πανηγυρίσουν την νίκη της ομάδος τους και προκάλεσε λεκτικά τον προπονητή της ομάδος μας κ. Άρη Χωλόπουλο έξω από τα αποδυτήρια της ομάδος μας (μακριά από τον χώρο των πανηγυρισμών) και μπροστά σε όλους τους αθλητές. Η κατάσταση δεν βγήκε εκτός ελέγχου διότι παρενέβησαν οι διαιτητές και τα μέλη της ΕΚΑΣΔΥΜ.

Στα του αγώνα η προθέρμανση ξεκίνησε με δερμάτινες μπάλες για την γηπεδούχο ομάδα ενώ οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στις πλαστικές που μας έδωσαν!!! αφού διαμαρτυρηθήκαμε ο Πρόεδρος του Άργους δικαιολογήθηκε ότι βάλαμε μερικές μπάλες στο δίχτυ αλλά δεν είδαμε ότι δεν είναι καλές κάποιες!!! Στην Ελλάδα το φιλότιμο και η φιλοξενία μας χαρακτηρίζουν. Σε περίπτωση τέτοιου λάθος εμείς θα δίναμε τις καλές μπάλες στους φιλοξενούμενους, θα ζητούσαμε συγγνώμη και δεν θα τους συμπεριφερόμασταν σαν να ήταν αφελείς καθώς το θέμα του σεβασμού είναι πολύ σημαντικό για εμάς ιδιαίτερα απέναντι στους παίκτες. Μετά την παρέμβαση των διαιτητών πήραμε τελικά 2 καλές μπάλες για να ολοκληρώσουμε το ζέσταμα μας. Φυσικά στον αγώνα στην Κοζάνη εμείς θα διδάξουμε τις αρχές της φιλοξενίας και θα τους δώσουμε τις καλύτερες μπάλες μας (δεν χρειάζεται να φέρετε και μπάλες μήπως κάνουμε το ίδιο), η Διοίκηση μας είναι στον χώρο 20 χρόνια τώρα και αυτό που πρεσβεύει είναι το καλό του αθλήματος. Είμαστε υποχρεωμένοι να προστατεύσουμε τους αθλητές μας και τον προπονητή ώστε να αγωνιστούν ίσοις όροις και αν είναι καλύτεροι να κερδίσουν εάν όχι θα τους αγκαλιάσουμε όπως κάνουμε πάντα και θα συνεχίσουμε.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την γηπεδούχο ομάδα να παίρνει προβάδισμα στο σκορ και τον Βασίλη Κώττα να την οδηγεί. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με την είσοδο του Στρωτού που έκανε ένα καταπληκτικό παιχνίδι και του Μανακίτσα και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 1 πόντο. Σε εκείνο το σημείο το 4ο φάουλ του Καρασίμου σε διεκδίκηση τον οδήγησε στον πάγκο και σοβαρά λάθη στην άμυνα έβαλαν μπροστά πάλι την ομάδα του Άργους στο ημίχρονο με 35-30. Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε καταστροφικά για την ομάδα μας όπου δεχτήκαμε 22 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο ενώ χάσαμε αρκετά εύκολα καλάθια και γενικά υπήρξε αστοχία από την περιφέρεια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο μειώσαμε την διαφορά αλλά πολλά μεγάλα σουτ του Άργους δεν άφησαν περιθώρια για κάτι καλύτερο. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για φέτος αυτής της ομάδας.

Να συγχαρούμε τους παίκτες του Άργους για την νίκη που μας βάζει με την πλάτη στον τοίχο. Επόμενος τελικός την Τρίτη 23/5/2023 στις 20.00 στο ΔΑΚ Κοζάνης.

Το βίντεο του αγώνα από το superspor.gr.

Δείτε το φίλμ του αγώνα:

Αποτελέσματα

Ομάδα1234TΚατάληξη
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ1817221370Win
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ1317121759Loss

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R