Εκτός έδρας νίκη για τους Διόσκουρους Κοζάνης στην Πτολεμαΐδα για την 6η αγωνιστική. Οι κυανόμαυροι έκαναν ποδαρικό με νίκη για το 2024 μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Ο αγώνας πρόσφερε θέαμα και σασπένς στο μεγαλύτερο μέρος του με την ομάδα της Κοζάνης να επικρατεί στο τελευταίο δεκάλεπτο ουσιαστικά.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι κυανόμαυροι μπήκαν συγκεντρωμένοι και πανέτοιμοι για τον αγώνα κάνοντας το 18-27 με τον Τούζο από τους αντιπάλους να σκοράρει 9 πόντους. Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε και το 2ο δεκάλεπτο έκλεισε με επί μέρους σκορ 14-13. Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαιξαν μια πιεστική άμυνα και μείωσαν την διαφορά στο καλάθι αλλά η αντίδραση ήρθε άμεσα μετά από τάιμ άουτ όπου με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρέθηκαν οι λύσεις για να μεγαλώσει η διαφορά στους 10 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβηκε ο ρυθμός του αγώνα και οι Διόσκουροι συνεχίζοντας την ομαδική δουλειά ανέβασαν και άλλο την διαφορά πετυχαίνοντας μια πολύτιμη νίκη. Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Αθανασιάδης όπου σκέπασε τα καλάθια με 4 κοψίματα, Γκοβεδάρος όπου έδωσε λύσεις εκεί που χρειαζόταν παράλληλα με την ασφυκτική άμυνα, Κωσταρελλόπουλος που ουσιαστικά έδωσε και την διαφορά με συνεχόμενους πόντους αλλά και καταπληκτικές άμυνες, Στάκταρης που αν και ήταν το πρώτο του παιχνίδι με την ομάδα έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ σε άμυνα και επίθεση και φυσικά ο Στρώτος που για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν πολύ καλός. Όλοι οι αθλητές χρησιμοποιήθηκαν και είχαν θετική παρουσία στον ρόλο που τους ανατέθηκε. Η ομάδα μας με σκληρή δουλειά στις προπονήσεις και καλό κλίμα εμφανίζεται κάθε φορά καλύτερη παρά τους σημαντικούς τραυματισμούς. Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την νίκη και την εμφάνιση.

Ευχαριστούμε την ομάδα του ΑΠΣ/Αρίων για την υποδειγματική φιλοξενία και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

επόμενος αγώνας για τους Διόσκουρους στην έδρα μας με την Σιάτιστα.

Δείτε τα στατιστικά του παιχνιδιού:

Αποτελέσματα

Ομάδα1234TΚατάληξη
Α.Π.Σ. ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ1814161053Loss
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ2713191473Win

Α.Π.Σ. ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R