Πάτησαν κορυφή οι Διόσκουροι Κοζάνης μετά την μεγάλη νίκη επί του Εθνικού με σκορ 80-73. Οι κυανόμαυροι συνεχίζουν αήττητοι στον 2ο γύρο του πρωταθλήματος, παρά την απουσία του Αθανασιάδη αλλά και του Τσαουσίδη που τραυματίστηκε ξανά στο ίδιο πόδι στον αγώνα. Μένουν 2 αγώνες για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας οι οποίοι θα μπουν μετά το Πάσχα μάλλον.

Ο αγώνας έγινε μπροστά σε πολλούς φιλάθλους που κατέβηκαν να δούνε ένα ντέρμπι βάφοντας την κερκίδα στα γαλάζια και σίγουρα αποζημιώθηκαν από το θέαμα με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν 80 πόντους αποδίδοντας πολύ ωραίο μπάσκετ. Ο Εθνικός παρατάχθηκε χωρίς τον προπονητή του με τον έφορο της ομάδας κ. Μάστορα να αναλαμβάνει δράση. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-20 με την ομάδα του Εθνικού να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια. Στο 2ο δεκάλεπτο είχαμε την απόλυτη επικράτηση των Διόσκουρων με επί μέρους σκορ 25-9 και τους Πλιάκη, Γκοβεδάρο, Κωσταρελόπουλο και Δήμου να οδηγούν στο σκοράρισμα και τον κ. Μάστορα να αποβάλλεται με 2 τεχνικές ποινές . Το 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με τους παίκτες να αναλαμβάνουν και ρόλο προπονητή, επέλεξαν μια άμυνα ζώνης και μείωσαν την διαφορά με τον Γατόπουλο, που ανδρώθηκε στους Διόσκουρους όπως έχουμε ξαναπεί, να είναι σεληνιασμένος και να σκοράρει από παντού. Οι Στάκταρης και Στρωτός έδωσαν λύσεις μαζί με τον Κωτούλα που έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι χωρίς να γράψει κανέναν πόντο μάλιστα κράτησαν την ομάδα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό αλλά ο Παπαντίνας εκτέλεσε ψυχρά από το τρίποντο και έδωσε τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων με τους υπόλοιπους αθλητές να σκοράρουν επίσης κατά βούληση θυμίζοντας Λερναία Ύδρα. Το μελανό σημείο του παιχνιδιού ήταν ο τραυματισμός του αρχηγού μας, Τσαουσίδη που φαίνεται να είναι σοβαρός. Του ευχόμαστε ολόψυχα περαστικά.

Οι παίκτες και ο προπονητής αφιέρωσαν την νίκη στον βοηθό Χαντάβα Τάσο που κάθισε στον πάγκο για τελευταία φορά καθώς οι επαγγελματικές υποχρεώσεις τον οδηγούν μακριά. Τον ευχαριστούμε για τις υπηρεσίες του, στο επανειδείν Τάσο.

Μπράβο σε όλους για την νίκη, συνεχίζουμε.

Δείτε αναλυτικά το φύλλο αγώνα:

Αποτελέσματα

Ομάδα1234TΚατάληξη
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ1925162080Win
ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ209251973Loss

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R