Η 4η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος είχε το ντέρμπι των πρωτοπόρων όπου οι Διόσκουροι φιλοξένησαν την ομάδα της Καστοριάς. Οι περυσινοί πρωταθλητές πήραν την νίκη με σκορ 60-47 απέναντι στους περυσινούς φιναλίστ, διατηρώντας το αήττητο και πλέον είναι μόνοι πρώτοι στην βαθμολογία.

Οι ομάδες παρατάχθηκαν με απουσίες βασικών παικτών μπροστά σε 90 φιλάθλους στο ΔΑΚ Κοζάνης και κυριάρχησαν οι άμυνες.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ από το 1ο δεκάλεπτο με 19-10 και τους Αγορίτσα και Βελόνη να δίνουν τον ρυθμό. Το ημίχρονο έκλεισε στο 31-21 χωρίς να πιάσουν καλή απόδοση οι ομάδες.

Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους κοζανίτες που ξύπνησαν και με τους Βατζήκα, Γκλιάνα να καθαρίζουν τα ριμπάουντ έφτασαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Τελικά το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε με 52-34. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο κόουτς Χωλόπουλος έκανε πολλές αλλαγές για να προφυλάξει τους αθλητές για τον αυριανό αγώνα του αντρικού και η Καστοριά μείωσε την διαφορά στους 13 πόντους.

Γενικά ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Ακόμα βρισκόμαστε στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος και οι ομάδες δεν έχουν βρει ρυθμό και λόγω των πολλών απουσιών εν μέσω της πανδημίας. Για τους Διόσκουρους διακρίθηκαν οι Βελόνης, Βατζήκας, Αγορίτσας, Γκλιάνας, Βασιλειάδης.

Το φίλμ του αγώνα:

Αποτελέσματα

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ ΕΦΗΒΙΚΟ

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R