Ξεκίνησε το μίνι πρωτάθλημα εφήβων της ΕΚΑΣΔΥΜ, όπου οι Διόσκουροι πέτυχαν νίκη στην πρεμιέρα απέναντι στον ΑΠΣ Πτολεμαΐδας με σκορ 58-42.

Μετά την απραξία 8 μηνών έγινε ο πρώτος αγώνας εφηβικού πρωταθλήματος και φυσικά στο 1ο δεκάλεπτο οι αθλητές των 2 ομάδων ήταν μουδιασμένοι και χωρίς ρυθμό.

Το δεκάλεπτο τελείωσε στο 16-7 με τους κυανόμαυρους να προηγούνται.Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της Πτολεμαΐδας έβαλε τα σουτ πέρασε και μπροστά στο σκορ με 2 πόντους. Η αντίδραση του κόουτς Χωλόπουλου ήταν άμεση και μετά το time out οι Διόσκουροι πέρασαν πάλι μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-26.

Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε στους κυανόμαυρους όπου βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση και κλείνοντας τις τρύπες στην άμυνα έτρεξαν ένα 17-6 για να πάρουν προβάδισμα νίκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι κοζανίτες συνέχισαν να τρέχουν στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά μεγάλωσε και άλλο. Ο κόουτς Χωλόπουλος χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες της αποστολής μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής, δίνοντας αρκετές ευκαιρίες στους αθλητές του παιδικού τμήματος.

Για τους Διόσκουρους διακρίθηκαν οι Βασιλόπουλος που ήταν και ο παίκτης του αγώνα μαζί με τους Μπιμπίρη και Βούρκα που βγήκαν από την ναφθαλίνη μετά από 8 μήνες για να μας βοηθήσουν σημαντικά. Πολύ καλός ο Παύλος Βασιλειάδης που ήταν και ο 1ος σκόρερ . Σημαντική βοήθεια έδωσαν οι Αγορίτσας, Παπαγιάννης, Μπούρος. Εξαιρετικά τα πήγαν οι αθλητές του παιδικού Βελώνης και Τασόπουλος.

Επόμενος αγώνας την Πέμπτη με την Καστοριά για την 1η θέση στο πρωτάθλημα…

Αποτελέσματα

ΑΣ ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ ΕΦΗΒΙΚΟ

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R