Επιβλητική νίκη στην έδρα τους πέτυχαν οι κυανόμαυροι προσφέροντας και θέαμα. Το σκορ στην επίθεση έγραψε 95 πόντους για τους γηπεδούχους στους 40 βαθμούς κελσίου που είχε το κλειστό. Η Πτολεμαΐδα εμφανίστηκε σοβαρή παίζοντας πολύ δυνατά όπως πάντα και έφτασε στους 42 πόντους.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για τον αγώνα όπου η άμυνα των κοζανιτών ήταν απροσπέλαστη και έκλεισε στο 24-4. Ο κόουτς Καραλίβανος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές από νωρίς. Όλοι είχαν θετικό πρόσημο και στο ημίχρονο ο πίνακας έδειχνε 47-12. Στο ίδιο τέμπο και το 3ο δεκάλεπτο όπου ο Κοβλακάς έκανε την φάση του αγώνα με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για να γράψει το 77-26.

Για τους κυανόμαυρους καλύτεροι παίκτες ήταν οι Κοβλακάς, Γκλιάνας, Βατζήκας, Χαραλαμπίδης, Τασόπουλος, Κωνσταντινίδης και Βλάχος, εξαιρετική εμφάνιση όμως έκανε και ο Κοτζαίτζης που ξεσήκωσε τους συμπαίκτες του.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά και από τις 2 ομάδες για την εμφάνιση και την διάθεση που είχαν, παρά την αφόρητη ζέστη.

Επόμενος αγώνας στην Φλώρινα για την προτελευταία αγωνιστική το Σάββατο.

Το φίλμ του αγώνα:

Για το ξεκίνημα του 2ου γύρου οι Διόσκουροι επιβλήθηκαν στην έδρα τους με σκορ 95-42.

Αποτελέσματα

Ομάδα1234TΚατάληξη
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (J)2423301895Win
ΑΠΣ ΑΡΙΩΝ Πτολεμαΐδας (J)48141642Loss

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (J)

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R