Για την 2η αγωνιστική του αντρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΔΥΜ Εθνικός και Διόσκουροι αναμετρήθηκαν στο ΔΑΚ Κοζάνης μπροστά σε μεγάλο πλήθος φιλάθλων. Οι 2 ομάδες έδωσαν θέαμα στο φίλαθλο κοινό και απέδωσαν πολύ ωραίο μπάσκετ χωρίς έκτροπα και εντάσεις διαφημίζοντας το άθλημα.

Η νίκη πήγε στους γηπεδούχους δίκαια με σκορ 82-73. Στην αρχή του αγώνα ο Εθνικός πήρε το προβάδισμα και έχτισε μια διαφορά αλλά στο τέλος του δεκαλέπτου οι κυανόμαυροι επέστρεψαν και ο πίνακας έδειξε 21-17. Το 2ο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους όπου έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 37-41.

Την ίδια εικόνα είχαμε και στο 3ο δεκάλεπτο όπου οι Διόσκουροι προηγήθηκαν με 53-59 αλλά με την γραμμή των ψηλών μας να χρεώνεται πολλά φάουλ καθώς οι αντίπαλοι ψηλοί έπαιξαν πιο δυνατά μέσα στην ρακέτα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Εθνικός έκανε την ανατροπή με τον Τοπάλι να παίρνει την ομάδα του στους ώμους και να της δίνει την νίκη μαζί με την βοήθεια του Μπλιούμη που έβαλε ένα από τα καθοριστικά καλάθια του παιχνιδιού. Στην καθοριστικότερη φάση του παιχνιδιού μετά το time out, έγινε λάθος απειρίας στην ένταση της στιγμής, όπου δεν ακολουθήθηκαν οι οδηγίες του προπονητή.

Η αλήθεια είναι ότι μετά την μεγάλη περίοδο ανάπαυλας οι αθλητές και ο κόσμος διψούσαν για μπάσκετ και αυτό φάνηκε από την προσέλευση του κόσμου και την διάθεση των αθλητών. Ο Παύλος Τοπάλι είναι για άλλο επίπεδο και είμαστε τυχεροί που έχουμε έναν αντίπαλο αυτού του βεληνεκούς. Ο κόουτς Μήτσιαλος έστησε μια πολύ καλή και έμπειρη ομάδα και αυτό φάνηκε στο παρκέ. Στον αντίπαλο αξίζουν συγχαρητήρια για την εμφάνιση και την νίκη.

Οι Διόσκουροι έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι και στο τέλος πλήρωσαν την απειρία τους. Αυτό είναι και το νόημα όμως για αυτό το νεανικό ρόστερ, να μαζέψουν εμπειρίες και να ανέβουν επίπεδο κατά την διάρκεια της σεζόν. Οι αθλητές μας έδειξαν ότι υπάρχει προοπτική και το μέλλον, εάν συνεχίσουν να δουλεύουν σκληρά, τους ανήκει. Ο κόουτς Χωλόπουλος είναι ένας δάσκαλος για αυτά τα παιδιά και με υπομονή και επιμονή παρουσιάζει ένα πολύ νεανικό σύνολο το οποίο παίζει πολύ ωραίο μπάσκετ. Η Διοίκηση των Διόσκουρων δίνει συγχαρητήρια σε αθλητές και προπονητή για την πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας. Τα κεφάλια ψηλά και συνεχίζουμε τα λάθη είναι για να μαθαίνουμε.

Στον αγώνα για την ομάδα μας διακρίθηκαν οι Καραλίβανος, Κωσταρελλόπουλος, Γκλιάνας, Βούρκας και Κοβλακάς.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Αποτελέσματα

Ομάδα1234TΚατάληξη
ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ2116161882Win
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ1724131473Loss

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R