Ένα ντέρμπι εφηβικού πρωταθλήματος διεξήχθη παρουσία πολλών φιλάθλων στο ΔΑΚ Κοζάνης ανάμεσα στον Ηρακλή Κοζάνης και τους Διόσκουρους. Οι κυανόμαυροι πήραν την νίκη με σκορ 53-67 διατηρώντας το αήττητο σερί από πέρυσι ακόμα.

Ο αγώνας είχε ένταση, δυνατές μονομαχίες, κόρνες και πλήθος παιδιών όπως θα έπρεπε να έχει ένα ντέρμπι. Ο κόουτς Χωλόπουλος επέλεξε μια διαφορετική τακτική από αυτήν που έχουμε συνηθίσει ξεκινώντας και με διαφορετική πεντάδα, πετυχαίνοντας μια μεγάλη νίκη.

Οι αθλητές μας παρά την κούραση από το χθεσινό ντέρμπι του αντρικού πρωταθλήματος, αφού οι έφηβοι κατά κύριο λόγο στελεχώνουν την αντρική ομάδα, μπήκαν συγκεντρωμένοι και με τον Βελόνη σε δαιμονιώδη κατάσταση, ο πίνακας έδειξε 13-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αλλά η διαφορά δεν μειώθηκε παρά την αστοχία των φιλοξενουμένων και το ημίχρονο έκλεισε στο 25-32.

Στο 3ο δεκάλεπτο μίλησε ο Γκλιάνας όπου επικράτησε στην ρακέτα έβαλε πόντους πήρε ριμπάουντ και πρόσφερε και ένα καταπληκτικό κόψιμο όπου ξεσήκωσε τους φιλάθλους μας. Το σκορ δεκαλέπτου 38-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Κοβλακά να πάρει το όπλο του και με 4 στα 4 τρίποντα “καθάρισε” το παιχνίδι.

Το παιχνίδι κρίθηκε, όπως και όλα τα ντέρμπι, από την αμυντική λειτουργία της ομάδας όπου οι Παπαγιάννης, Βασιλειάδης, Κοβλακάς, Βελόνης και Αγορίτσας έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Ευχαριστούμε την ομάδα του Ηρακλή ΑΣ για την φιλοξενία. Τέτοια παιχνίδια που φέρνουν κόσμο στο γήπεδο είναι το ζητούμενο για το άθλημά μας.

Συγχαρητήρια στους αθλητές μας και τον προπονητή για την εμφάνιση και την νίκη.

Δείτε τα στατιστικά από τους αθλητές μας:

Αποτελέσματα

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ εφηβικό

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R