Πίσω στην αγωνιστική δράση αλλά και στο χρόνο αφού το παιχνίδι με την Πτολεμαΐδα είναι εξ΄αναβολής από το 2021. Οι Διόσκουροι Κοζάνης επικράτησαν στο ντέρμπυ με σκορ 87-49.

Από το ξεκίνημα οι νεαροί αθλητές μας, το ξαναλέμε διότι αυτή τη φορά στο παρκέ ήταν μόνο 2 (under 20) ένας παίδας και οι έφηβοι, μπήκαν πολύ δυνατά τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 22-11. Η συνέχεια ήταν ανάλογη χωρίς να πέσει ο ρυθμός, με 22 πόντους από τον πάγκο και συγκεκριμένα τους Βελόνη και Βατζήκα να καθαρίζουν το παιχνίδι. Η ομάδα της Πτολεμαΐδας είχε την ατυχία να τραυματιστεί ο Τούζιος σε μια άμυνα που πήγε να βγάλει.Το σκορ ημιχρόνου στο 43-23.

Το 2ο μέρος μας επιφύλασσε και αρκετό θέαμα με τους Αγορίτσα και Καραλίβανο να μοιράζουν θεαματικές πάσες και τον Κοβλακά να σκοράρει κατά βούληση αλλά να κάνει και το κάρφωμα του αγώνα. Για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Θωμάς Δήμου που ήταν ασταμάτητος. Η ομάδα του ΑΠΣ-Αρίων επίσης εμφάνισε μια νεανική ομάδα με ταλαντούχους αθλητές.

Συγχαρητήρια αξίζουν στους φιλοξενούμενους που κατεβάζουν όλα τα τμήματα στα πρωταθλήματα, παρά την Οδύσσεια που βιώνουν χωρίς γήπεδο, μιας και αυτό ανακαινίζεται και βλέπω να πάει μακριά η βαλίτσα.

Σκόραραν για την ομάδα μας οι 11 από τους 12 παίκτες και καλύτερος ψηφίστηκε ο Βατζήκας μαζί με τον Βελόνη που έκαναν ένα πολύ ώριμο παιχνίδι. Κοβλακάς, Αγορίτσας και Καραλίβανος επίσης διακρίθηκαν κάνοντας και την διαφορά.

Αποτελέσματα

Ομάδα1234TΚατάληξη
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ2221232187Win
Α.Π.Σ. ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ1112111549Loss

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R