Στο ξεκίνημα του 2ου γύρου αναμετρήθηκαν οι κυανόμαυροι με την ομάδα της Φλώρινας για 2η φορά φέτος. Τελευταίος αγώνας πριν την διακοπή των Χριστουγέννων με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με σκορ 89-38.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι Διόσκουροι επέβαλλαν τον ρυθμό τους σκοράροντας 25 πόντους στην επίθεση. Ο ρυθμός δεν έπεσε καθόλου στη συνέχεια με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-14. Κάπου εδώ πρέπει να πούμε ότι έγιναν μαζεμένες πολλές ατυχίες πριν την λήξη. Ένας παίκτης της Φλώρινας ένοιωσε αδιαθεσία και στηθάγχη, ο γιατρός του αγώνα αφού τον εξέτασε κάλεσε ασθενοφόρο και διεκομίσθει στο νοσοκομείο. Ευχόμαστε περαστικά στον νεαρό και ελπίζουμε να μην είναι τίποτε σοβαρό. Την ίδια στιγμή χάλασε και το χρονόμετρο του αγώνα και τοποθετήθηκαν τα εφεδρικά για να συνεχιστεί ο αγώνας. Ενός κακού μύρια έπονται που λέει και ο λαός και ελπίζουμε μην τριτώσει.

Το 2ο ημίχρονο είχε την αντεπίθεση της ΑΚ Φλώρινας όπου μείωσε πρόσκαιρα την διαφορά αλλά στην συνέχεια μετά από ταιμ άουτ η ομάδα μπήκε στο γήπεδο πολύ σοβαρή και η διαφορά μεγάλωσε ξανά. Παρά την κούραση από τον αγώνα του ανδρικού της προηγούμενης μέρας οι αθλητές μας έβγαλαν ενέργεια στο γήπεδο και παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο που είχε σημαντικές απουσίες.

Πολύ καλό θέαμα έδωσαν για μια ακόμα φορά οι Γκλιάνας και Κοβλακάς με τα καταπληκτικά καρφώματα ενώ ο Κωνσταντινίδης έκανε το κόψιμο του παιχνιδιού.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ΑΚ Φλώρινας.

Για τους Διόσκουρους διακρίθηκαν οι Βελόνης, Γκλιάνας, Βασιλειάδης και Κοβλακάς.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Αποτελέσματα

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ ΕΦΗΒΙΚΟ

# Παίκτης Θέση PTS REB AST STL BLK FGM FGA FG% 3PM 3PA 3P% FTM FTA FT% OFF DEF TO PF EFF R